Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pasení

Touha zjistit, zda-li má Cody v sobě ještě trochu pasteveckých vloh mne tuto neděli zavedla spolu se známou a její borderkou Aki na malou farmičku, kde chovají ovce a pracovní border kolie a kde byli hlavně ochotní nás se psy pustit k ovcím a zasvětit nás do problematiky pasení.

Obrazek
ilustrační obrázek

 

 

K ovcím chodila první Aki, my s Codym jsme se pouštěli do ovcí po ní.

A jak to vypadalo?

Zkušená pastevecká border kolie vyhnala ovečky na pastvinu.

Na pastvině bylo stádečko asi šesti oveček. Codyho jsem pustila on se okamžitě rozběhl k ovečkám. Tím je samozřejmě rozehnal a zbytek cca 5 minut se je snažil sehnat dohromady. Zde byla borderka Aki úspěšnější a podařilo se jí ovečky sehnat do houfu okolo její páničky. Teda aspoň na chvilku.

Z tohoto mírně chaotického začátku ale bylo vidět, že má Cody o ovce zájem a že má snahu je sehnat dohromady. Bohužel nevěděl jak. Bylo pár hezkých momentů, kdy se mu na příklad  podařilo vyhnat ovečku zpoza křoví a ta se přidala ke stádu.

Cody byl moc hrrr. Byl rychlý a povely nezpomalitelný.

Tady bych mohla napsat pár slov, jak by takovéto pasení mělo vypadat. Pár laických slov, jak to vidím.

Ovce jsou stádové zvíře, drží se ve skupině. Pokud jsou zvyklé na psy a na to, že s nimi psi pracují, vědí, že pastevec je vůdce psa a když se semknou  okolo tohoto člověka, pes, kterého se bojí na ně nemůže. Ve chvíli, kdy jsou ovce ve skupině okolo pána, pes je obíhá v kruzích a zahání případné útěkáře zpět ke stádu.

Na toto obíhání existují stranové povely, kterým směrem má pes stádo obíhat. Nebere se levá a pravá, ale po hodinových ročičkách - BY  a OVER - proti směru hodinových ručiček.To jsme si vyzkoušeli na půlkruhu v rohu ohrady.(viz obrázek)

Obrazek

 

 

A tohle i Codymu šlo. Stála jsem mezi ním a ovcemi zahnanými do rohu ohrady a pomocí pastevecké hole (koštěte) jsem ho vysílala s příslušným povelem do stran. (viz obrázky)

Obrazek

Obrazek

 

 

 

  

Cody tedy oběhl půlkruh, u ohrady jsem ho navedla s povelem na druhou stranu a on znova v půloblouku oběhl stádo. Na konci tohoto jeho půloblouku jsem na něj už čekala a s povelem ho zas poslala do protisměru. Ale jednou byl u ohrady na konci půloblouku dřív, než já. Ovce, které už dobře věděli, že není silným zkušeným psem na něj upřeně vzdorovitě hleděli a nehodlali se hnout ze svého rohu. Cody nevěděl, co dělat. V hlavičce mu to šrotovalo. A jediné, co jej napadlo bylo vyzvat ovečky ke hře. Tak tam hodil hruď na zem, roztáhl přední packy a mírně poštěkl. Ovce byli jediné, koho tím nepobavil. :)

Zde jsme dali ovečkám volno a šli jsme na zahrádku probrat teorii pasení, druhy zkoušek apod. Cody se mi válel na nohách a chvílema otravoval u branky na pastvinu a k ovečkám.


Obrazek
ilustrační obrázek

 

Po nějakém čase, jsme se vydali za ovcemi podruhé. Vypadalo to stejně, jako první setkání. Cody měl stádo oběhnout tentokrát ve volném prostoru uprostřed pastviny, ale místo toho je začal hnát pryč. Najednou se mu od stáda oddělili dvě ovce. Bylo vidět, jak ho to zarazilo.Instinkt vydal varovný signál. Mrknul po mně, co má dělat. Já jsem houby pastevec a i kdyby jsem věděla, co s tím, nebyl povel, jak mu to vysvětlit. Tak se sám rozhodl a vydal se za ovcečkami, které se od stáda oddělili. Jedna se vrátila ke stádu. Druhou se snažil Cody oběhnout, ale čím víc se o to snažil, tím víc ji odháněl na druhou stranu pastviny. Pomalu se změnili v bílý a zlatý flek. Tak jsem zavolala "ke mně" a zlatý flek se okamžitě oddělil od bílého fleku. Chvilku jsem byla pyšná na jeho poslušnost. :)

A zde jsme výcvik ukončili. Psi i ovce dostali padla. Cody s Akinou blbli a osvěžovali se v rybníčku a my zatím probírali ještě pár věcí k pasení.

Nakonec jsme tam strávili víc jak tři hodiny.Do příště se musíme naučit lepší přivolání a okamžité zalehnutí na povel. :)